Czy warto spekulować na rynkach finansowych?

Spekulacja na rynkach finansowych, sprowadza się do podejmowania transakcji kupna lub sprzedaży w celu osiągnięcia zysków, poprzez wykorzystanie przewidywanych zmian cenowych. W tym miejscu, należy zadać sobie pytanie, czy możliwe jest skuteczne prognozowanie przyszłych zmian cen instrumentów finansowych. Teoria rynków finansowych, w klasycznym ujęciu, zakłada że, przewidzenie przyszłej ceny danego waloru może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Wyjaśniając założenia sławnej teorii, w bardzo skróconej wersji: jeśli rynek jest efektywny w stopniu słabym – wszystkie dane historyczne są zawarte w cenie określonego waloru, przez co analiza techniczna przestaje mieć zastosowanie; natomiast efektywność szczebla średniego reprezentuje rynek gdzie analiza fundamentalna nie doprowadzi nas do uzyskania zysku na rynku, ponieważ wszystkie informacje ekonomiczne zostały już zawarte w cenie. Hipoteza rynków efektywnych reprezentuj model, mówiący o tym, jak rynek powinien funkcjonować prawidłowo.

Podsumowując, przewidzenie przyszłej zmiany ceny określonego aktywu jest zadaniem bardzo trudnym, ale czy niemożliwym? Jeśli rynki są efektywne w stopniu słabym, to wystarczy po prostu inwestować w wartość i starannie analizować zachowania fundamentalne wpływające na zmianę ceny. Można, szukać niedowartościowanych spółek i nabywać ich akcje, oraz sprzedawać je w sytuacji kiedy zostaną przewartościowane… Natomiast tu zaczynamy inwestować, inwestować w wartość – z czego słynie jeden z najbogatszych ludzi współczesnego świata Warren Buffett.

Z ekonomicznego punktu widzenia, spekulacja niesie za sobą określone korzyści, jak również wpływa negatywnie na funkcjonowanie rynków finansowych. Na stronie NBP można przeczytać: „Co do zasady, istnienie uczestników rynku o nastawieniu spekulacyjnym, dzięki ich pozytywnemu wpływowi na wielkość obrotów, poprawia jego płynność oraz efektywność wyceny (spekulacja stabilizująca). Okresowo, ze względu na czynniki behawioralne (takie jak chciwość i strach), spekulacja może jednak przyczyniać się do pogarszania efektywności wyceny (spekulacja destabilizująca)[1].”

Spekulacja na rynkach finansowych nie jest łatwym sposobem na zarabianie pieniędzy. Zmiany cen na rynkach finansowych są bardzo trudne do przewidzenia, czasami nawet niemożliwe? Może lepiej zająć się innymi, wartościowymi profesjami, mogącymi przynieść znaczące zyski np. w odniesieniu do rewolucji cyfrowej – zawód programisty reprezentuje bardzo dobre perspektywy, przedsiębiorca – to zajęcie dające nieograniczone możliwości rozwoju i kreowania rynku, wynalazca, lekarz, kierowca, artysta…

[1] https://www.nbportal.pl/slownik/pozycje-slownika/spekulacja