Inwestowania w wartość (value investing, rozpowszechnione przez Warrena Buffetta)  polega na  wyborze inwestycyjnym spółek, cechujących się niską wyceną rynkową. Najprostsza, wersja inwestowania w wartość polega na poszukiwaniu akcji o najniższych wskaźnikach wyceny, takich jak cena/zysk lub cena/wartość księgowa.  Dywidenda to drugi ważny składnik oceny akcji do zakupu długoterminowego. Jeżeli spółka płaci systematycznie dywidendę, co roku otrzymujemy z niej przepływ gotówki. Zakładajmy hipotetycznie, że akcja firmy X kosztuje 10 zł, a roczna dywidenda wypłacana akcjonariuszom wynosi 3 zł, to należy przyjąć fakt pełnego zwrotu z inwestycji w ciągu kilku lat.

Do istotnych elementów mówiących nam o atrakcyjności firmy w strategii inwestowania w wartość zaliczamy m.in.:

  • C/Z jest mniejsza od 10 (przy założeniu, ze dochód z obligacji Skarbu Państwa jest 5%)
  • C/WK jest na poziomie 0,7 – 1,0
  • Zysk netto w ostatnich 6 latach co najmniej uległ podwojeniu
  • Spółka stosuje wszystkie zasady ładu korporacyjnego
  • Najlepiej, gdy rozumiemy się na działalności, którą prowadzą wybrane firmy – wtedy łatwiej ocenić postępowanie ich zarządów
  • Przypadające na jedną akcję aktywa obrotowe, pomniejszone o wszystkie zobowązania, powinny być jak największe

 

Realizacja zysków

Większość akcji z naszego portfela sprzedajemy, gdy cały rynek jest przewartościowany, gdy występuje dużo ofert na rynku pierwotnym po stosunkowo wysokich cenach, gdy giełda jest na ustach całego społeczeństwa. Czyli mówiąc językiem analizy technicznej: „gdy rynek jest w fazie piątej fali Elliotta, lub trzeciej fali bardziej uznanej i skutecznej teorii Dowa”. Natomiast dobry czas na zakupy to bessa. Kiedy nastąpi prawdziwa bessa sprowadzająca ceny akcji do poziomów poniżej wartości likwidacyjnej firm, umożliwiających zakup za 2/3 wartości aktywów obrotowych netto, nikt nie jest w stanie przewidzieć. Na pewno jednak cierpliwość zostanie wynagrodzona.

 

Filozofię inwestowania w wartość możemy przełożyć na inne dziedziny rzeczywistości, dnia codziennego. Ogół wysiłków poświęconych na budowanie wartości w naszym i innych osób życiu można uznać za inwestycje w wartość. Koncepcja budowania, inwestowania w wartości, na płaszczyźnie zasad, idei, kapitału ludzkiego, wartości rynkowych, zasad moralnych i całego szerokiego spektrum czynników mających w naszym mniemaniu wartość dodatnią, stanowi pole do dalszych przemyśleń na temat inwestowania w wartość nie tylko środków finansowych ale również naszych wysiłków, czasu, jakiś gestów niosących za sobą po prostu coś pozytywnego, wartościowego.

Radosław Bloch