Definicja

W najprostszy sposób inwestycję należy rozumieć jako racjonalną alokację kapitału. Racjonalną, czyli opartą na rzetelnej analizie fundamentalnej, gdzie opieramy naszą decyzję alokacyjną na wartości danych aktywów, określając jednocześnie stopę zwrotu z kapitału do potencjalnego ryzyka. Pojęcie inwestycji zostało trafnie zdefiniowane w  art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości „poprzez inwestycje rozumie się aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu osiągnięcia tych korzyści. W przypadku zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji przez inwestycje rozumie się lokaty.”[1]

Jak poprawnie alokować kapitał

Kluczową zasadą skutecznego inwestowania w walory finansowe, akcje lub inne obiekty będące podmiotem naszego zainteresowania jest staranna analiza wartości naszego potencjalnego celu alokacyjnego. Dokładna analiza obiektu inwestycyjnego zdecydowanie podnosi skuteczność naszego przedsięwzięcia, choć trzeba przyznać, że nie ma jednej sprawdzonej metody mogącej zagwarantować nam systematyczne zyski z inwestycji, to wybór w odpowiednim czasie wartościowych obiektów inwestycyjnych może prowadzić do osiągania ponadprzeciętnych zysków z ulokowanych zasobów. Odpowiednio dobrane przedsiębiorstwa (posiadające dużą wartość wewnętrzną) do naszego koszyka  inwestycyjnego zapewniają lepszą stopę zwrotu z inwestycji w wartość oraz więcej spokoju z dobrze ulokowanych środków. ​Filozofię inwestowania w wartość możemy przełożyć na inne dziedziny rzeczywistości, dnia codziennego. Ogół wysiłków poświęconych na budowanie wartości w naszym i innych osób życiu można uznać za inwestycje w wartość. Koncepcja budowania, inwestowania w wartości, na płaszczyźnie zasad, idei, kapitału ludzkiego, wartości rynkowych, zasad moralnych i całego szerokiego spektrum czynników mających w naszym mniemaniu wartość dodatnią, stanowi pole do dalszych przemyśleń na temat inwestowania w wartość nie tylko środków finansowych ale również naszych wysiłków, czasu, jakiś gestów niosących za sobą po prostu coś pozytywnego, wartościowego.[2]

Jak działa rynek

Rynki powinny działać efektywnie w sensie informacyjnym, ujmując to krótko –ceny aktywów przy średniej efektywności rynku powinny reprezentować wartość fundamentalną, czyli dokładnie tyle, ile coś jest warte, wolny rynek wie lepiej, on wskazuje prawidłową cenę. Natomiast rynki nie zawsze muszą działać sprawnie – czasami może dochodzić do przewartościowania lub niedowartościowania określonych aktywów. Dlatego należy stosować analizę fundamentalną dającą nam możliwość określenia opłacalności potencjalnej alokacji  kapitału.

Analiza ekonomiczna celu inwestycyjnego.

W jednym z moich poprzednich wpisów przedstawiłem filozofię inwestowania w wartość. Zaliczyłem wówczas „Do istotnych elementów mówiących nam o atrakcyjności firmy w strategii inwestowania w wartość zaliczamy m.in.:

  • C/Z jest mniejsza od 10 (przy założeniu, ze dochód z obligacji Skarbu Państwa jest 5%)

  • C/WK jest na poziomie 0,7 – 1,0

  • Zysk netto w ostatnich 6 latach co najmniej uległ podwojeniu

  • Spółka stosuje wszystkie zasady ładu korporacyjnego

  • Najlepiej, gdy rozumiemy się na działalności, którą prowadzą wybrane firmy – wtedy łatwiej ocenić postępowanie ich zarządów

  • Przypadające na jedną akcję aktywa obrotowe, pomniejszone o wszystkie zobowązania, powinny być jak największe”

W procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych możemy korzystać z szeregu współczynników, umożliwiających lepsze zbadanie zasadności naszych poczynań.  I, tak wartościowym narzędziem, pomagającym podejmować lepsze decyzje inwestycyjne jest model NPV (ang: net present value,inaczej: wartość bieżąca netto) lub IRR Wewnętrzna stopa zwrotu. Są to modele złożone, uwzględniające m.in. wartość pieniądza w czasie. Prostym podejściem zbadania efektywności inwestycji są Okres zwrotu oraz Prosta stopa zwrotu. Poniżej zamieszczam praktyczne wyjaśnienie metody okresu zwrotu:

Okres zwrotu = Wartość inwestycji/ roczne przepływy pieniężne netto z inwestycji.

Przykład

Spółka ABC rozważa inwestycję w maszynę produkcyjną. Pod uwagę brane są dwa typy maszyn: maszyna A o wartości 3.000.000 PLN i maszyna B o wartości 2.500.000 PLN. Szacuje się, że zarówno maszyna A jak i maszyna B zredukują przyszłe koszty operacyjne o 1.000.000 PLN rocznie. W związku z tym dodatnie przepływy pieniężne netto z inwestycji w oba typy maszyn wynoszą dokładnie 1.000.000 PLN rocznie. Poniżej demonstruję banalny przykład obliczenia efektywności inwestycyjnej przy zastosowaniu jednej z prostych metod oceniających opłacalność inwestycyjną.

Okres zwrotu obu inwestycji będzie zatem następujący:

Okres zwrotu maszyny A = 3.000.000 PLN/ 1.000.000 PLN = 3 lata

Okres zwrotu maszyny B = 2.500.000 PLN/ 1.000.000 PLN = 2,5 roku

Powyższy wynik wskazuje, że przedsiębiorstwo powinno dokonać inwestycji w maszynę B, gdyż okres zwrotu tej inwestycji jest krótszy[3].

Kolejnym banalnym przykładem obliczenia opłacalności z inwestycji może być prosta kalkulacji: Mieszkanie kosztuje 100 000 tys. zł, za jego wynajem można otrzymać 5 tys. zł netto rocznie – co daje 5% zysku rocznie z zainwestowanego kapitału. Biorąc pod uwagę, że np. lokata bankowa gwarantuje 3% zwrotu z kapitału – inwestycję w nieruchomość należy uznać za opłacalną.

Zakończenie:

Inwestowanie to racjonalna alokacja kapitału, gdzie należy stosować szereg metod ekonomicznych pozwalających ocenić efektywność i opłacalność konkretnych działań.  

Radosław

[1] Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2018 r. poz. 395).

[2] https://radobloch.weebly.com/

[3]https://analizafinansowa.pl/monitorowanie-wyniku-finansowego/jak-wlasciwie-ocenic-oplacalnosc-inwestycji-2993.html